• وبلاگ : خاك
 • يادداشت : من خاصم ...
 • نظرات : 1 خصوصي ، 12 عمومي
 • درب کنسرو بازکن برقی

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
   
  + علي اکبر مجنون الحسين جان 
  دروويل مي نويسد؛ اين هديه هاي نوروزي علاوه بر طلا،جواهر و سكه هاي زر، عبارت از اسب هاي اصيل، جنگ افزار، پارچه هاي گرانبها و شال هاي كشمير و پوست هاي ممتاز و قند و قهوه و چاي و مربا است.
  در كتاب هاي تاريخي و ادبي، بيش از همه از هديه پادشاهان به شاعران سخن رفته، هديه اي كه بنابر رسم براي سرودن قصيده ها و مديحه هاي نوروزي داده مي شد. هديه به شاعران در جشن نوروز كه انگيزه و وسيله اي براي سرودن شعر و مديحه بود در واقع نوعي حقوق ماهانه و سالانه شاعر به شمار مي رفت. اين بخشش ها گاه به اندازه اي بود كه مي توانست شاعري را توانگر سازد. رسم و ضابطه پيشكش هاي سنگين بها به پادشاهان و حاكمان تا دوره مشروطيت رايج بود.
  امروز رسم عيدي دادن در بين همه قشرها و خانواده ها و سازمان ها دولتي و خصوصي پابرجاست و در سازمان هاي دولتي رسميت يافته است. عيدي دادن به جوانان و كودكان در خانواده، به كسان كم در آمد و خدمتگزاران در محيط كار، به رفتگر، به نامه رسان و...در عين حال نوعي جبران زحمت و انتظار خدمت است. عيدي هاي امروز بيشتر به صورت نقد و اسكناس نو است. بانك ها پيش بيني تهيه"اسكناس نو"كرده و در اختيار مشتريان مي گذارند. در جامعه كشاوري،روستايي و عشايري در گذشته اي نه چندان دور،پيشكش هاي نوروزي فراورده محلي بود و بخشش ها كالا و فراورده غير محلي.
  هديه دان كه به مناسبت هايي چون عيد، موفقيت، مسافرت، تولد، ازدواج، مرگ و..است. به ويژه در خانواده هاي سنتي داراي اهميت و مفهومي در خور توجه است. البته اين باور وجود دارد كه گرفتن عيدي از دست كسان مورد احترام"از نظر سني، منزلتي، خويشاوندي، علمي، نسبي و.."تبرك و داراي شگون است.
  از اميرالمونين علي (ع) روايت شده است كه ايرانيان ظرفهاي حلوا براي او هديه آوردند، پرسيدند اينها چه هستند؟گفتند؛ هديه نوروزست. پس گفت؛همه روزها نوروز باشد. پس شيريني را خورد و نديمان را بخوراند و ظرف ها را بين مسلمين قسمت كرد. (المحاسن و الاضداد، ص 395)
  در نوروز جامي سيمين كه پر از حلوا بود براي پيغمبر(ص) هديه آوردند و آن حضرت پرسيد كه اين چيست؟گفتند امروز نوروزست. پرسيد كه نوروز چيست؟گفتند عيد بزرگ ايرانيان است. (ترجمه آثار الباقيه ص 279 و 556 ) ____________________________________________________________
  التماس دعاي عهد و فرج مولايمان ان شاالله