• وبلاگ : خاك
 • يادداشت : من خاصم ...
 • نظرات : 1 خصوصي ، 12 عمومي
 • ساعت ویکتوریا

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
   
  + علي اکبر مجنون الحسين جان 
  بسم رب الحي (ارواحناله لک الفدا)
  باسلام و ادب محضر شما خواهران بزرگوار و برادران عزيزم
  عرض تهنييت دارم خدمت شما فرارسيدن بهار انساني و جلوه ي معاد خداوندي و عرض تعزييت ايام سوگواري شهادت
  ام ابيها، صديقه ي طاهره کبري،فاطمه الزهرا(ارواحناله لک الفدا)
  هديه پيش کش حسينيه ي ققنوس کربلا تقديم شما....
  هديه نوروزي که براي حضرت علي"ارواحناله لک الفدا" آوردند !
  عيدي دادن در خانواده هاي سنتي ايراني داراي اهميت و مفهومي در خور توجه است و اين باور وجود دارد كه گرفتن عيدي از دست كسان مورد احترام از نظر سني، منزلتي و خويشاوندي تبرك و خوش يمن است.
  هديه و عيدي دادن به مناسبت نوروز رسمي ديرينه است. كتاب هاي تاريخي از پيشكش ها و بخشش هاي نوروزي در ادوار پيش از اسلام و بعد از اسلام خبر مي دهند، از رعيت به پادشاهان و حكمرانان، از پادشاهان و حكمرانان به وزيران، دبيران،كارگزاران و شاعران و از بزرگترهاي خاندان به كوچكترها به ويژه به كودكان.
  رسم هديه دادن نوروزي را، ابوريحان بيروني از گفته آذر باد موبد بغداد چنين آورده؛ نيشكر در ايران، روز نوروز يافت شد پيش از آن كسي آن را نمي شناخت. جمشيد روزي ني اي ديد كه از آن كمي به بيرون تراوش كرده، چون ديد شيرين است امر كرد، اين ني را بيرون آورند و از آن شكر ساختند ومردم از راه تبرك به يكديگر شكر هديه كردند و در مهرگان نيز تكرار كردند و هديه دادن رسم شد.(آثار الباقيه، ص 328)
  پيشكشي رعيت"تاجر، صنعتگر،كشاورز"و حاكمان ولايت به پادشاهان و خلفا در واقع بخشي از باج و خراج و ماليات سالانه بود كه گفته يا نگفته به آن متعهد بودند و خزانه كشور از آن آبادان بود.
  ابوريحان بيروني مي نويسد؛ پادشاهان ساساني آنچه را كه پنج روز عيد"به ترتيب اعيان، دهقانان، سپاهيان، خاصان و خادمان"هديه آورده بودند روز ششم امر به احضار مي كرد و هر چه قابل خزانه بود نگه مي داشت و آن چه مي خواست به اهل انس و اشخاص كه سزاوار خلوتند مي بخشيد.
  "كمپفر" سياح دوره صفوي، از هديه هاي حاكان و ثروتمندان محلي كه براي شاه سليمان مي آوردند به عنوان "سومين بودجه دربار"ياد مي كند. تاورنيه هديه يكي از حاكمان را به پادشاه "ده هزار اشرفي"ذكر كرده و شاردن هديه هاي به پادشاه را حدود 2 ميليون فرانك تخمين مي زند.